Proč vyrazit do zahraničí?

9. října 2012 v 16:26 | Wendy vill Felton |  Articles
Přesně těm, kteří se právě rozhodují, zda vyrazit nebo nevyrazit na stáž někam za hranice, náleží tento článek. Ráda bych shrnula všechny plusy a mínusy pracovního pobytu v zahraničí.

Jasnou věcí je, že na zkušenosti druhých se nikdy moc nedá, je třeba to zažít na vlastní kůži. Ale aspoň malou představu si udělat můžete :)O tom, jestli někam přes léto vyrazím jsem se ani nerozhodovala. Jediná otázka pro mě byla KAM to bude. Nejvíc jsem si přála odjet do Francie, abych si zlepšila svůj druhý jazyk. Tato možnost se bohužel nezdařila, protože naše škola neumožňovala víc jak 2 místa a o žádné agentuře nebo jiné cestě, jak se na stáž do Francie dostat jsem nevěděla (a stále nevím).

Proto jsem šla do poslední možnosti, která se v té době vyskytovala. Stáž v Řecku, respektive na Rhodesu... Proč tady o tom vůbec píšu, když podstatou článku je přece shrnout všechny plusy a mínusy práce v zahraničí?
Protože právě to, kde pracuješ a jak se ti tam líbí nejvíc ovlivňuje tyto body... :-)

Chci tím říct, že kdybych byla pracovala někde v hotelu v Anglii nebo Francii, určitě bych měla trošku jiný pohled na věc, než když jsem 3 měsíce strávila v Řecku, které pro mě bylo až tou poslední variantou.

Doporučuju tedy pracovní stáž opravdu důkladně promyslet a věnovat se jí alespoň půlroku předem, abyste zavítali tam, kam si přejete. Další důležitá věc je, před podpisem smlouvy zjistit podmínky, ve kterých budete minimálně 3 měsíce žít. (Stáže. které zajišťují agentury, jsou většinou na dobu 3 měsíců a víc...) Nepodceňujte to a nechte si třeba i poslat fotky bydlení, jestli to bude možné. Samozřejmě, že nechceš pětihvězdu, ale povinností agentury je zajistit ti prostředí pro normální bytí - jsou na to i zákony.

A myslím, že je úplně v pořádku vyžadovat nějaké standarty, když tam budeš trávit svůj čas a ještě za tebe agentura bere peníze :-)

A teď konečně k těm plusům a mínusům... Za pozitivní věc bych označila určitě osamostatnění, naučíš se spoléhat sám na sebe a to jako fakt, protože ti několik kiláků od domova nikdo jiný jentak nepomůže. A když uděláš průser, tak s ním budeš víceméně sama. To stejné, když zabloudíš ve velkoměstě, kde jsi úplně poprvé. Kdo bude muset najít do hodiny cestu na autobus, aby byl včas v práci? ;)

Za další výhodu považuju, že jsem se naučila radovat z maličkostí. Je pro mě úžasné už jenom to, že si doma můžu uvařit dobré kafe třeba a že je díky mamce furt plná lednička. Taky jsem pochopila, jak moc je důležitá rodina... Protože o nikoho jiného se neopřeš a nepocítíš tolik pochopení jako právě u ní.

Pro někoho to může být dobrým krokem ke zlepšení jazyka, ale to zrovna není můj případ, protože řekové moc angličtinu sami neumí a o francouzštině ani nemluvím ;)

Jsem velice ráda, že jsem poznala i jinou kulturu... Posle mě ze žádné země, ikdyby to bylo Rumunsko nepřijedeš, s tím, že ti to nic nedalo. Protože minimálně poznáš, jak to chodí jinde a o to víc si budeš vážit toho, jaké je to u nás. Poznávání nových kultur obrovsky obohacuje náš přehled :)

Co se týče mínusů, tak pro mě bylo těžké dělat práci, která mě ne zrovna naplňovala a bavila. Dokážu dlouhodobě dělat práci barmanky nebo servírky, ale na místě, kde v tom vidím budoucnost. Kde stále vidím, že se mám v čem zlepšovat, kde se je stále, co učit.. jestli mi rozumíte :)

To mi Řecko nepřinášelo, protože personál měl mnohdy mnohem menší zkušenosti a znalosti z oboru, než já a to mě celkově demotivovalo a vedlo po měsíci a půl k myšlenkám, že tam jenom ztrácím svůj čas. Potřebuju pracovat na místě, kde to bude pravý opak... Například třeba v tom Four Seasonu v Praze. Tam nikdy není šance pomyslet si, že ti práce už není přínosem.

Už víte, proč je tak důležité z nabídky pracovních stáží pořádně vybírat? :) Více mínusů, ať přemýšlím, jak přemýšlím, nenajdu. Samozřejmě krom toho, že strávíte své volno mimo rodinu a přátele. Neužijete si klidu a užívání pohodičky tak, jako doma... Ale s tím se v těchto případech musí počítat ;)

Doufám, že vám byl článek aspoň malým přínosem a přeju štěstí v hledání vaší pracovní stáže, to je totiž sakra třeba! :)
V případě jakýchkoli dotazů jsem na Formspring :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jste pravidelní čtenáři blogu?

Ano
Ne

Komentáře

1 Daysy Daysy | E-mail | Web | 9. října 2012 v 17:30 | Reagovat

Moc pěkný a zajímavý článek. x)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama